Naše stránky využívají cookies. Seznam cookies a jejich vymazání lze provést v nastavení prohlížeče. Souhlasím, zavřít upozornění.

Jak přejít na čistou energii v domě či malé firmě?

< Zpět | Publikováno: 3.3.2022

Abychom se chovali ohleduplně, na to v Lahůdkách Fiala nepotřebujeme ani Green Deal, ani ESG index. Nejsme popírači klimatické změny způsobené člověkem. V dnešním světě se orientujeme na základě jasných dat a vědeckých důkazů. Myslíme globálně, jednáme lokálně, s odpovědností a respektem k našim dětem a k městům, ve kterých žijeme i podnikáme.

Čistota je pro nás základ – a týká se i elektrické energie

Už roky jsme pro vás dodavateli chemicky nekonzervovaných lahůdek velmi tradičních chutí. Potravinářská výroba a naprostá čistota musí jít ruku v ruce. Nejde jen o hygienu ve skladech, výrobě, prodeji či přepravě. Nechceme, aby za námi zůstávala obří uhlíková stopa, nechceme dále podporovat spalování uhlí, plynu a ropy. Proto jsme se rozhodli, že v našich provozovnách plně přejdeme na elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Pro přechod k čisté elektrické energii jsme si vybrali Nano Energies, kteří jako jeden z mála licencovaných operátorů trhu nakupují a prodávají vše pouze z obnovitelných zdrojů energie. Finanční rozdíl je zpravidla na úrovni jednotek procent, protože změnou distributora lze ovlivnit pouze cenu silové energie, která většinou tvoří již menší část celkové ceny.

toto naše tvrzení lze ověřit zde: https://elektrinanazeleno.cz/nase-energie/ a zde: https://elektrinanazeleno.cz/wp-content/uploads/2021/07/PWC_prohlaseni_2020_CZ.pdf 

Náš přechod k čisté elektřině začal v červnu 2021. Nebyl způsoben evropskou energetickou krizí, ta přišla až na podzim 2021. V polovině února 2022 jsme pak získali od Nano energies, dokládající, že všech pět našich provozoven používá výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů. Elektřinu z OZE nabízí i jiní licencovaní operátoři na trhu třeba E-ON.

Emise intenzivně snižujeme už sedmý rok

Používání čisté elektřiny je jen jedním z mnoha kroků, se kterými jsme začali už v roce 2015. To jsme se rozhodli, že uhlíkovou stopu naší centrální výroby snížíme rovnou minimálně o 50 %. Naplánovali jsme souhrn opatření, z nichž většinu jsme realizovali v letech 2016-2018.

  • všechny obyčejné zářivky jsme vyměnili za úspornější LED světla
  • starý 49kW plynový kotel jsme nahradili moderním 49kW kondenzačním kotlem Protherm Medvěd s ekvitermní regulací teploty
  • instalovali jsme českou vzduchotechniku Remak s rekuperací tepla 4000 m3/hod
  • připojili jsme fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 9,99 kWp s akumulací do Li-ion akumulátorů a bojleru na teplou vodu
  • vyměnili jsme dva konvenční bojlery za dva moderní 250 l Dražické bojlery s integrovanými tepelnými čerpadly
  • nainstalovali jsme zateplení našich provozoven, což také zásadně snížilo naši uhlíkovou stopu

Přestože jsme měli schválenou dotaci a sepsaný oficiální energetický audit, vzhledem k neúměrné administrativní zátěži dotačního programu OPIK 2015-2018 jsme se nakonec dotacím raději obloukem vyhnuli. Investice ve výši 1,7 milionu Kč byla financována pomocí klasického bankovního úvěru s RPSN ve výši 4 %.

Zaměřili jsme se i na auta

Do světa snížených emisí kromě solární elektrárny patří i elektromobilita, protože dohromady se jedná o energeticky extrémně účinné řešení.

- Energetická účinnost nabíjení moderního elektro vozidla je totiž zpravidla minimálně 90%

- Energetická účinnost elektromotoru elektroauta je 90%

- Energetická účinnost přenosu elektřiny z vlastní FV elektrárny vybavené li-ion bateriemi je opět přes 90%

Tyto hodnoty energetické účinnosti jsou pro současná spalovací auta jako z říše snů, protože pracují maximálně pouze s 30% energetickou účinnost. Zbytek paliva v autě se přemění na teplo, emise, hluk a vibrace, kterými bohužel zatěžují nás všechny, protože zpravidla jezdí tam kde žijeme.

Tato fakta si můžete ověřit třeba u světově proslulého Fraunhofer institute, tak jako to dělají třeba New York times, Bloomberg, Reuters, Lahudkyfiala.cz, ČT, ČTK..smiley

https://www.ibp.fraunhofer.de/en/press-media/research-in-focus/electric-cars.html

Proto jsme na konci roku 2021 dvě benzínová firemní vozidla vyměnili za plně elektrická. Náš vozový park nyní zdobí Škoda  E-Citigo a VW ID.4., obě dvě auta jsme koupili již použitá zánovní a ID4 je vyrobeno pouze z OZE energie v továrně VW Zwickau stejně tak jako jeho baterie 80kWh v LG CHem Wroclaw. Na základě dlouholeté zkušenosti s plug-in hybridem a FVE elektrárnou vybavenou bateriemi jsme si účinností a spolehlivostí jisti. Z vlastní zkušenosti víme, že současné moderní li-ion baterie již dlouhé roky fungují velmi dobře s velmi nízkou mírou degradace. Každé naše elektrické vozidlo = ročně minilánlně 2000 litrů ropy, která se nemusela vytěžit přepravit tísíce Km daleko a ani energeticky velmi náročně destilovat a poté opět pomocí další ropy rozvážet po čerpacích stanicích. Další investice do elektrických aut chystáme v následujících letech, bohužel u chladírenských dodávek to bude reálné nejdříve v roce 2024-25. 

Naše plány na letošek a roky příští

V letošním roce se chystáme rozšířit fotovoltaickou elektrárnu o dalších 26,9 kWp výkonu v ostrovním režimu včetně další nové bateriové akumulace 20 kWh. Tím si zajistíme téměř polovinu spotřeby elektrické energie v naší výrobě z vlastních zdrojů.

Během dalších dvou let plánujeme zcela odstavit plynový kotel – bude připraven pouze jako záložní zdroj – a nahradit jej tepelným čerpadlem, které má více než 3x vyšší energetickou účinnost.

Po roce 2024 postupně nahradíme naftové chladírenské dodávky elektrickými.

Naším cílem je ze současného nízkoemisního stavu být do roku 2027 CO2 neutrální firmou – což je a bohužel i bude v České republice velmi unikátní. Tak nám, prosím, držte palce!!!

Na záver musíme poděkovat skvělému teamu z Pražského ČVUT/UCEEB konkrétně z Evropského projektu RESINDUSTRY za jejich skvělou práci.

https://www.uceeb.cz/aktuality/mezinarodni-projekt-resindustry-zaznamenal-pod-nasim-vedenim-prvni-uspechy